pátek 1. listopadu 2013

Oznámkováno... aneb jak se vyznat v ochranných známkách a značkách

Obrázek
Ačkoli nejsem filatelista, tak známek je kolem mě spousta. Nemluvím však o běžných poštovních známkách, jejichž krásy v současnosti už málokdo ocení. Mluvím a známkách, značkách a certifikačních označeních, kterých se dnešní výrobky přímo hemží. No a co teprve přírodní kosmetika... Ta má svých známek garantujících tu nejlepší kvalitu dokonce rovněž zástup.


Jejich znalost nám však může mnohdy velmi pomoct. Velkým pomocníkem může být zejména pro ty, kteří stejně jako já, stojí u stojanu a čtou všechna složení, aby si mohli výrobek s co nejklidnějších srdcem odnést ke kase a pak se s ním patlat do haleluja. Proto jsem sepsala pár těch nejznámnějších certifikátů, které urychlí rozhodování při nákupu.

AB AGRICULTURE BIOLOGIQUE
Francouzský certifikát, který přeneseně znamená „biologické zemědělství“, představuje nejen certifikaci přírodní a bio kosmetiky, ale také potravin. Patří mezi jeden z nejnáročnějších certifikátů, zejména s ohledem na bio suroviny. Certifikát rovněž nepovoluje používání jakýchkoli geneticky modifikovaných surovin (resp. max. povolené množství je 0,9%)
Obrázek
Obsah přírodních látek: min. 95%.
Výrobci s touto známkou: Florame.

BDIH
Certifikát kontrolované přírodní kosmetiky pomáhá definovat přírodní kosmetiku. Hlavní podmínkou je výhradní používání přírodních surovin a to v maximální možné míře, současně klade certifikát velký důraz na ochranu zvířat. Přírodní kosmetika, která obdrží tento certifikát nesmí obsahovat ropné produkty (vazelína, parafín), syntetické parfémy a barviva, chemické konzervanty (pro konzervování je povoleno užívat ty emulgátory a tensidy, které se vyrábí z rostlinných surovin, tedy tuků, vosků, lecitinu, atd.).
Obrázek

Obsah přírodních látek: maximální možné množství.
Výrobci s touto známkou: Lavera/Laveré, Logona, Alverde, Alterra, Farfalla, Neobio, Sante Naturkosmetik, Primavera, Weleda, Dr. Hauschka, Fitne a jiné.

BIO ECO COMESI
Národní italský certifikát klade důraz nejen na co největší podíl přírodní složení v produktu, ale také pro jeho získání je nutná i recyklovatelnost obalového materiálu. Přírodní suroviny pro výrobu musejí být obsaženy v maximálním možném množství a z ekologického zemědělství či kontrolovaného sběru ve volné přírodě. Certifikát zakazuje použití geneticky modifikovaných surovin a živočišných suroviny, pro jejichž získání zahrnuje smrt zvířete. Dále také produkty nesmí obsahovat látky škodlivé zdraví. Pro tento účel byla vytvořena rozsáhlá databáze zahrnující zakázané látky (např. PEG deriváty, silikony a silikonové deriváty, hliník, atd.).
Obrázek
Obsah přírodních látek: maximálním možném množství.
Výrobci s touto známkou: Bema, Mastic Spa.

Cosmos, COSMETIQUE BIO
Certifikát má zajišťovat skutečnou kvalitu a záruku opravdové ekologičnosti produktů. Hlavní podmínkou je, že produkt musí obsahovat minimálně 95% složek přírodního původu. Dále se certifikace dělí podle množství surovin v bio kvalitě, tedy pocházejících z ekologického zemědělství. Produkty označené logem Cosmebio nesmí obsahovat ropné deriváty (paraffinum liquidum, silikony, PEG deriváty), syntetické konzervanty (parabeny), geneticky modifikované suroviny, syntetická barviva a parfemace a produkty nesmí být vyráběny způsobem, který by byl nešetrný k přírodě. Zakázáno je také užívání ionizujícího záření.
Obrázek

Obsah přírodních látek: minimálně 95%.

Výrobci s touto známkou: Florame, Melvita Sanoflore a další.

CPK
Certifikovaná přírodní kosmetika neobsahuje parafín, vazelínu, ani jiné další ropné produkty nebo látky na bázi silikonů. Dále neobsahuje žádné syntetické vonné, konzervační, barvící látky či geneticky modifikované suroviny. Výrobky nesmějí obsahovat složky testované na zvířatech či používání surovin ze zvířat s výjimkou včelího vosku a derivátů lanolinu. Kosmetika s touto certifikací neobsahuje chemické UV filtry, elektronové nosiče, ethoxylované suroviny.
Obrázek
Obsah přírodních látek: -
Výrobci s touto známkou: Saloos, Nobilis Tilia, Botanicus, Syncare Plus, Biovitality, DoktorBio, Naturfyt.

CPK bio
Vyšší stupeň CPK je CPK – bio, které obsahuje i suroviny z ekologického zemědělství. Výrobek musí prokazatelně obsahovat minimálně 10 %, bio složek. Stejně jako CPK, musí i CPK bio splňovat recyklovatelnost obalů.

Obrázek

Obsah přírodních látek: -
Výrobci s touto známkou: Saloos, Nobilis tilia, v některých výrobcích značek Botanicus, Cannaderm a SynCare.

ECO CONTROL
Certifikace zaměřující se na kontrolu a zajišťování kvality bio produktů v oblasti přírodní a bio kosmetiky. Přírodní kosmetika označená ochrannou známkou EcoControl nesmí obsahovat ropné produkty, syntetické parfémy a barviva, chemické konzervanty, enzymy, fosfáty a geneticky modifikované suroviny.
Obrázek
Obsah přírodních látek: -
Výrobci s touto známkou: Sonett, Tautropfen.

ECO GARANTIE
Certifikát pro bio produkty. Má standardy pro přírodní kosmetiku, produkty pro osobní hygienu i ekologické prací a čistící prostředky. U produktů s tímto certifikátem nesmí docházet ke klamání spotřebitele ani k ohrožení zdraví používáním látek, u nichž byly jejich nepříznivé účinky prokázány. Jedná se především o kosmetické výrobky, čisticí prostředky, mořskou sůl a mnoho dalších druhů výrobků. Proto je dbáno na čistě přírodní složení a u látek nepřírodních dochází k přísné regulaci. Výrobky nesmí obsahovat ropu a látky z ropy vyrobené (parafín, petrolej, atd.), syntetická barviva a parfemaci, geneticky modifikované složky a přísně je regulováno také použití stabilizátorů, emulgátorů a konzervantů nepřírodního původu. Zakázáno je také testování na zvířatech.
Obrázek
Obsah přírodních látek: není stanoveno - max. možné množství (cca 95%)
Výrobci s touto známkou:AlmaWin, Sodasan  či Sonett.

ECOCERT
Certifikovaná kosmetika obsahuje 95% složek přírodního původu, 5% všech a 50% rostlinných složek ekologického původu. Výrobky označené ochrannou známkou Ecocert nesmí obsahovat geneticky modifikované suroviny, parabeny, penoxyethanol, nanočástice, silikony, PEG deriváty, syntetické parfémy a barviva a ingredience získané z mrtvých zvířat.
Obrázek
Obsah přírodních látek: 95%
Výrobci s touto známkou:  Uterkram, Madára, Alva, Florame, L'occitane, Melvita a Sanoflore.

ICEA
Známka zaručuje, že produkt je zpracován v maximální možné míře ze surovin ekologického zemědělství či kontrolovaného sběru ve volné přírodě. důraz je kladen nejen na obsah přírodní kosmetiky, ale také na recylovatelnost obalů a způsob výroby. Přírodní kosmetika s tímto certifikátem nesmí být testovaná na zvířatech a nesmí obsahovat látky škodlivé zdraví. Nesmí obsahovat např. PEG deriváty, silikony a silikonové deriváty, hliník, atd.) a nejsou povoleny geneticky modifikované suroviny a živočišné suroviny, jejichž získání zahrnuje smrt zvířete.
Obrázek
Obsah přírodních látek: -
Výrobci s touto známkou: Bottega Verde, Erbolario, Extratissima BIO či Hedera Natur.

LEAPING BUNNY
Certifikace záručující netestování na zvířatech. V klasickém kosmetickém průmyslu hrají zvířata velmi důležitou roli, používají se pro testy na chemické látky a kombinace těchto látek, aby se vyloučily případné škodlivé účinky na člověka. Organizace nepovoluje testování produktů ani jejich jednotlivých složek na zvířatech.
Obrázek

NATRUE
Ochranná známka NaTrue rozlišuje tři stupně kontrolované přírodní kosmetiky – přírodní kosmetiku 100%, přírodní kosmetiku se 70% podílem bio složek a bio kosmetiku, v níž nejméně 95 % surovin musí pocházet z kontrolované ekologické produkce nebo „volného“ kontrolovaného sběru. Hlavním cílem je zjednodušení orientace v oblasti přírodní a bio kosmetiky. Důraz je kladen na ekologicky šetrné výrobní postupy a recyklovatelné obalové materiály. Ve složení se nesmí vyskytovat ropa a její deriváty, syntetické parfémy a barviva, silikony, geneticky modifikované suroviny. Konečný produkt ani jeho výchozí ingredience nesmí být ozařovány přísně zakázáno je testování na zvířatech.
 • Přírodní kosmetika - 100 % přírodní složení, obsahuje látky získané z čisté přírody bez nejmenšího lidského zásahu.
 • Přírodní kosmetika s podílem bio ingrediencí - musí splňovat kritéria pro čistě přírodní kosmetiku (100% přírodních složek) a navíc obsahovat minimálně 70 % surovin z certifikovaného ekologického zemědělství.
 • Bio kosmetika - musí splňovat podmínky pro čistě přírodní kosmetiku (100% přírodních složek) a navíc minimálně 95 % látek musí mít původ v ekologickém zemědělství.
Obrázek
Obsah přírodních látek: 100%
Výrobci s touto známkou: Weleda, Dr. Hauschka. Logona, Lavera, Alverde, Farfala, Primavera, Sante.

USDA
Cílem certifikace je podpora obchodu, zemědělské ekologické výroby a venkovských komunit, ochrana životního prostředí,  zajištění bezpečnosti potravin a také utišení hladu v některých oblastech Spojených států i ve světě. Certifikát zakazuje používání geneticky modifikovaných surovin, umělých hnojiv a pesticidů a jiných chemických produktů negativně ovlivňujících zdraví.
Obrázek
Obsah přírodních látek: 95%
Výrobci s touto známkou: Sanoll.

Vegan
Certifikační známka Vegan označuje výrobky zcela bez živočišných produktů. Certifikát podporuje veganský styl života, který odmítá veškeré živočišné produkty, ať už získané ze zabitých zvířat, či ze zvířat živých (mléko, vejce, med, atd.). Kosmetika a drogerie označená ochrannou známkou Vegan proto nesmí obsahovat žádné živočišné produkty a zakázáno je také testování na zvířatech ve všech fázích výroby produktu.
Obrázek
Obsah přírodních látek: -
Výrobci s touto známkou: Ecover, Lavera či Sun sensitiv.

Řídíte se občas taky jen certifikační značkou? A kterou z nich vídáte nejčastěji?


Zdroje:
http://www.bio-info.cz/zijte-bio/prirodni-ci-biokosmetika-jak-je-poznate?highlightWords=alverde
http://www.bio-info.cz/zijte-bio/ceska-certifikovana-prirodni-kosmetika
http://www.syncare.cz/bio-kosmetika
http://www.biooo.cz/certifikaty
http://avocados.cz/certifikace-prirodni-kosmetiky
http://www.wellnesslife.cz/bio-a-eko-certifikace-bio-kosmetika/
http://www.vsebio.cz/certifikaty-bio/

7 komentářů:

 1. Jůůů, super nápad, tohle u mě na blogu chybí.. přitom jsme se o těchto známkách i učili a sama na ně dost koukám u přírodní kosmetiky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky na ně už dost koukám, hodně to ulehčuje kontrolu složení :)

   Vymazat
  2. Jj, ale třeba teď testuju šampón s asi 12ti různýma značkama (certifikáty, ocenění) a od ECOCERTu mají jen některé ingredience schválené, takže to logo tam není.. Ale jde hlavně o certifikované pěnivé látky, takže ve složení není žádný SLS apod.. Takže raději studuju úplně všechno, člověk nikdy neví :D

   Vymazat
  3. To máš pravdu. Ty pěnivé potvory je důležité si hlídat. Taky se jim vyhýbám jak čert kříži. Ale složení si už neprohlížím u certifikace NATRUE. Snad jim věřím oprávněně :-D

   Vymazat
  4. Tak tam by to snad mělo být vše v pořádku, to je fakt :P Tak mě napadá že musím někdy vyzkoušet Alverde :)

   Vymazat
  5. To určitě zkus, já jsem naprosto uchvácená jejich tuhým make-upem. Prostě skvělej, teď si musím pořídit ještě jejich rtěnku a pudr :-D (jen dvoufázový odličovač a řasenku all in one nedoporučuju :-D)

   Vymazat
 2. Super príspevok :) Máš skvelý blog .. followla som ťa :) ak chceš môžeš ma follownuť spať :)

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...